Nowoczesna produkcja Mebli z użyciem plazmy Openair®! Niewidoczne linie klejenia? Czy to możliwe?

Niewidoczne linie klejenia – obróbka krawędzi przy użyciu plazmy atmosferycznej.

Jednym z największych wyzwań w tworzeniu najwyższej jakości płyt meblowych jest uzyskanie bezpiecznych krawędzi z niewidocznymi liniami klejenia. Biorąc pod uwagę względy estetyczne i jakościowe powstały szew powinien być jednolity.

Wykańczanie krawędzi płyt meblowych polega na łączeniu obrzeży z uprzednio naniesioną warstwą kleju przy użyciu okleiniarki. Bardzo często rezultatem takiego działania jest powstawanie zaciemnień kleju w miejscu łączenia obydwu brzegów. W późniejszej eksploatacji dochodziło do rozwarstwień czy odparzeń obrzeży.
Nowsze procesy polegają na technologii laserowej, której to zintegrowanie pod kątem bezpieczeństwa wymaga wdrożenia skomplikowanych urządzeń.


Współpraca z producentami maszyn do przetwórstwa krawędzi zaowocowała wypracowaniem innowacyjnego rozwiązania – procesu plazmowej aktywacji obrabianego profilu.
Dzięki zastosowaniu aktywacji plazmowej krawędzi możliwy jest wzrost napięcia powierzchniowego profilu, co skutkuje trwałą adhezją profili. Wyeliminowano całkowicie zużycie dodatkowych primerów czy rozpuszczalników. Jednocześnie mamy do czynienia z czyszczeniem obrabianej powierzchni, co także w dużej mierze wpływa na przyczepność kleju.

Warstwa funkcjonalna polimeru jest aktywowana za pomocą plazmy Openair®, co zapewnia bezpośrednie wiązanie do płyty meblowej po dociśnięciu.

Wielu producentów oferuje szereg rożnego rodzaju takich materiałów brzegowych , które są możliwe do zastosowania w okleinowaniu z udziałem procesu plazmowego.

Co wyróżnia krawędzie plazmowe?

– Absolutnie uszczelnienie płyt meblowych.
– Powstałe połączenie jest niewidoczne gołym okiem.
– Brak wspólnego kleju, co ogranicza w znacznym stopniu odbarwianie i starzenie.
– Wysoka odporność na obieranie, rozwarstwienie, duża stabilność termiczna.

Innowacyjna aplikacja Openair® do wytwarzania wysokiej jakości bezszwowych połączeń (w przeciwieństwie do technologii laserowej) jest łatwa oraz daje możliwość integracji bezpośrednio na linii produkcyjnej.

Technologia Openair® pozwala na proste i efektywne kosztowo włączenie jej w istniejącym sprzęcie.

Openair w przemyśle meblowym

W przeciwieństwie do innych technologii Plazma może być dodana do urządzeń bardzo łatwo i bez dużych wydatków, włącznie z istniejącymi systemami klejenia krawędzi. Technologia plazmowa jest odpowiednia do wyposażenia lub doposażenia wszystkich kategorii maszyn – od systemów ręcznych, po proste maszyny przelotowe do szybkich centrów obróbczych w wielu wymiarach.

Porównując koszty inwestycyjne należy zwrócić również uwagę relatywnie niskie koszty krawędzi materiałów. Plazmowa obróbka krawędzi eliminuje koniczność stosowania np. drogich inhibitorów laserowych. Zapewnia również niższe wydatki inwestycyjne, w szczególności przy modernizacji istniejących systemów. Wiążą się tym również niższe koszty operacyjne oraz prosta obsługa – bez konieczności zatrudnienie wysoko wykwalifikowanego personelu technicznego.